Intreaba specialistul
Tiger Classic 2012

Alexandru Bolborici

Mult asteptatul eveniment din aceasta toamna a fost un adevarat show de muschi, forta bruta si frumusete datorita competitiilor prezente: culturism masculin, impins culcat, skandenberg si bodyfitness feminin. Mihai Tigora a organizat foarte bine competitia, show-ul fiind integral difuzat live pe internet.
La culturism, a fost cel mai puternic concurs cu sportivi romåni la care am fost prezent, premiile mari in bani atragånd multi sportivi valorosi. In afara de categoria super grea, la restul s-au facut semifinale.
La 70 kg, a cåstigat fostul campion national la juniori, Radu Gherghel, in fata mult mai titratilor Nicolae Cristea si Ovidiu Cozma. De asemenea, a avut un program liber deosebit, avånd sanse pentru titlul „Viorel Ristea” - cel mai bun program liber.
La 80 kg, a fost clar pentru fiecare ca este cåstigator C-tin Lazar. Parea ireal ca un tip de 78-79 kg sa ocupe asa de mult spatiu. Dupa cum s-a si scris ulterior pe forum, Costel este revelatia anului la culturism. Lupta s-a dat pentru locurile urmatoare, arbitrii avånd mult de lucru la aceasta categorie, primii 10 fiind foarte buni. Locul secund a fost ocupat de campionul absolut de la nationalele de anul trecut, Andrei Alexandrescu.
La 90 kg, cea mai numeroasa categorie din concurs, s-au inscris 16 sportivi, foarte buni si foarte apropiati ca valoare. Primii 10 au fost campioni sau medaliati la concursuri precedente. Desi Marius Dragomir, aka „Neamtu”, a fost la prima participare, a reusit o mare performanta: locul secund in categorie si cåstigarea titlului pentru cel mai bun program liber, primind premiul de la fratele lui Viorel Ristea, Catalin. Categoria a fost cåstigata de Marcel Macovei, un sportiv foarte echilibrat, cu forme placute.
La +90 kg, Dragos Popescu s-a impus in fata lui Raul Maghiar. Pe locul 3, Costica Caileanu a venit in cea mai buna forma de påna acum.
La open, lupta s-a dat intre C-tin Lazar si Dragos Popescu, Dragos cåstigånd titlul la o diferenta foarte mica.
Concursul de bodyfitness a fost cåstigat clar de incåntatoarea Cristina Chirita, urmata de Emilia Pantea si de Ana Maria Zvinca, care a devenit de curånd mamica.
Cel mai puternic la impins din culcat a fost strongmanul Dan Lacanu, care a impins 210 kg, urmat de cunoscutul culturist Claudiu Dugaesescu, cu 200 kg.
Show-ul de skandenberg a constat in Vendetele Daniel Chivu vs Viorel Dobrin si Ciprian Tapaszto vs Florian Lazar.